Квіти

Досвід моїх читачів. Хитрощі вирощування цибулі з насіння (чорнушки)

Всі ви знаєте, що севок з кожним роком стає все дорожче, а вже використовувати його для вирощування цибулі на перо зовсім невигідно. Може бути варто згадати про досвід наших бабусь і вирощувати цибулю в двулетней культурі ? Сама я не те що б видатний огородник, тому за порадою звернуся до тих, хто займається цим багато років

Я ріпчасту цибулю вирощую своїми насінням завжди, для чого саджу цибулини на матку, тобто на стрілки. Траплялося сіяти чорнушку 5 річного терміну давності, вони сходили довше, але в результаті урожай був як зазвичай. Ну а 2-3 роки для чорнушки-саме те.

Грядки можуть бути різні. У нас зазвичай кажуть – посіяла півсклянки чорнушки або 4 склянки або 10)

Також і чорнушка різна – у нас, наприклад, насіння червоного цибулі сходить набагато гірше жовтого. Крім того, магазинна чорнушка може відрізнятися від своєї. При обробці своїх стрелиц на насіння можуть бути помилки.

Не кажу вже про ґрунті і погоді, які сильно різняться. Я в Нижегородської області

Але так, на вскидку, можна сказати, наприклад, – я свою чорнушку вирощую також, як мої мама, бабуся.

Перед посівом замочую 3 дні, по 2 рази в день міняю воду, в першу воду додаю трохи марганцівки, зі зміною води вона вимивається. Посуд і вода повинні бути чистими, ні в якому разі не “скоромними” – якщо Ви знаєте це слово))

бути навіть звичайного шкірного сала і слідів поту, вони повинні бути свіжовимитими – не маєСкоромними – жирними, сальними. Мабуть, на руках прим.автора

Для чорнушки – жир у воді або на посуді – загибель. На третій день переміщаю в чисту марлю для стікання води. Сім’я до цього часу зазвичай вже біліє, тобто покривається паростками. До цього моменту повинна бути готова земля – тільки що зорана і сі чеше.

Зазвичай це у нас 30 квітня-1-2 травня. Перетримувати насіння не можна, давно скопаний, підсохлу землю сіяти – марно, навіть з поливом. Заглиблювати не варто, присипати – злегка, але потрібно закоткувати посів, хоча б долонями прихлопать, щоб вітром вологу не видуло.

Не можна перетримувати, а менше мочити – можна, можна і сухими сіяти з поливом – все це збільшує термін сходу , але в залежності від погоди грунту і врожай може виявитися гарним.

Загалом, начебто великий досвід і деякі секрети є, але ніхто не може на 100% передбачити урожай.

Ось багато написала, а це тільки про посіві, так і не всі тонкощі – якщо у Вас є конкретні питання, спробую відповісти.

Так, ще додам, що в нашій місцевості цибулю вирощують на продаж у великих обсягах, а це відрізняється в деталях від вирощування на дачі, і хоча я вже кілька років, як кинула великі обсяги, сію по 2-3 склянки (250 грамових), але за звичкою роблю все також

Чорнушка при зберіганні не боїться ні спеки , ні морозів. Єдине, що її погубить – вогкість.

При обробці чорнушку не можна чіпати “скоромними” руками, тільки чистими) Те ж саме і вода і ємність при роботі з нею повинна бути чистою. Від “скоромности” в чернушке швидко заводиться цвіль, що її і губить.

Я думаю, що в наш час це не так актуально, все-таки більшість руки миють з милом), а ось в колишні часи напевно, бувало таке, з порожнього місця народні правила не виникають

Чорнушка при всій її уявній простоті – дуже примхлива насіння)

Щодо покрокового керівництва – ми тут у себе вирощуємо цибулю постійно, багато говоримо про нього і як-то все в курсі справи, але – коли раніше виїжджали продавати його – то такого бувало, від покупців наслухаєшся, що тільки диву даєшся) Виникало враження, що для багатьох це якась екзотика, для нас – вирощування ананасів, наприклад)

Наприклад – одна питала – чому у мене вдома цибуля не росте, я його і вранці і ввечері поливаю – тільки пір’я одні (( Кажу – жінка, цибуля, це ж не рис.))

Інтернету не було тоді). А то один каже – я стрілки обмолотив, сидимо всією сім’єю вибираємо чорні насіння з лушпиння). Кажу – чоловік, не всяке чорне насіннячко-дозріле) Вибирати їх мало того, що довго і марудно – але абсолютно марно) Лушпиння з насінням треба промивати водою, і зрілих насіння із загальної кількості чорних – буде тільки четверта частина, а може і менше. Ну і так далі)

Ну, насправді, якщо не промивати, звичайно теж можна сіяти – зрілі проростуть, не зрілі – немає, так що просто севок зросте рідше, побільше) Ріпу геть навпаки, з піском або тирсою сіють, щоб не так густо всходила. Але при великих площах посіву, таким чином багато землі може залишитися порожньою, тому і промивали, щоб напевно сіяти)

До речі, ось згадалося про народні методи) адже Раніше землі в особистому володінні було мало, за кожен метр бувало, сусіди ворогували не на живіт , а на смерть. Могли спалити будинок, навіть убити. А деякі робили ворогам так – у віконечко підпідлоги, де зберігалася картопля непомітно кидали жменю солі на неї – спочатку нічого не було, а до середини зими вся гнила картопля.

А зараз у нас майже всі земельні паї, отримані при розділі колгоспів у 90-х роках, пустують і заростають бур’яном. Так і з-за городніх межею вже не чути ніяких скандалів. Збуту немає, ні вигоди, от і кидають землю.

Можна лушпиння просто видувати, але відро насіння з лушпинням продути важкувато) А це мінімальний обсяг для нас. Вітром або вентилятором продувати – так багато хороших насіння віднесе)) У мене тітка працювала у свій час в “Сортнасіннєовоч” – там якраз насіння від лушпиння повітрям відокремлювали, все було механізовано, вони для всіх місцевих колгоспів це робили, величезні обсяги. Не знаю, як тепер готують насіння для магазинних пакетиків.

В минулому році – з відра цієї самої лушпиння з насінням у мене вийшло 3 склянки 250 грамових на посів. Літо сьогодні виявилося досить сприятливим для чорнушки – з 3 склянок зросла 10 відер сіянки 10 літрових. Це не поганий урожай. На майбутній рік сама я буду садити (якщо доживу, звичайно)) одне відро, максимум 2. Інше на продаж – але, сіянка у всіх вродив , так що ціна високою не буде, як нинішньої навесні – після торішнього масового , у нас, неврожаю. Сама я більше 10 склянок не сіяла) Я правда, не заміряла площа тоді, але так приблизно 3 сотки. Але в селі у нас люди і по гектару чорнушки сіють) порівняно з висаджуванням сіянки на ріпку – з чорнушкою на сіянку метушні багато більше, але і від продажу її вигоди більше.